Drastycznie spada liczba gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą.
Wielkopolska Izba Rolnicza odniosła się do informacji przekazywanych przez Pana Komisarza Janusza Wojciechowskiego i dotyczących spadku ilości gospodarstw rolnych w UE. Według Komisarza pomiędzy 2010 a 2020 rokiem, liczba gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej zmniejszyła się z 12 mln do 9 mln, co znaczy, że każdego dnia znika ich ponad 800, a jednocześnie średni wiek europejskiego rolnika wzrósł z 55 do 57 lat, a co trzeci spośród nich ma ponad 65 lat. Podobny proces trwa już w Polsce.
– W szczególności spada liczba gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą. To jest jedno z wyzwań stojących przed rolnictwem w Europie, w kontekście zaniku różnorodności w przestrzeni rolniczej, tak potrzebnej, aby zapobiegać dalszym zmianom klimatycznym. Ich spadek wynika z negatywnej presji społecznej oraz rosnących kosztów środowiskowych. Przyszłość nie maluje się tu w różowych barwach – skomentował Andrzej Przepióra wypowiedzi Komisarza Andrzej Przepióra z WIR.
Komisja Europejska pracuje nad rozwiązaniami, które będą traktowały fermy jak zakłady przemysłowe już w przypadku wielkości produkcji na poziomie 100 DJP. Ale kiedy zmiany wejdą w życie nikt nie wie.
– Branża trzodowa od dłuższego czasu znajduje się w sytuacji zapaści cenowej i ekonomicznej a zyski, jeśli się pojawiają to są transferowane do producentów warchlaków w Danii czy Holandii. W tym kontekście wielu, szczególnie młodych rolników rezygnuje z produkcji zwierzęcej. Nie ma też, co ukrywać, że dzisiejsza gospodarka daje dużo więcej możliwości atrakcyjnego zatrudnienia poza rolnictwem. Poza tym, że maleje liczba gospodarstw rolnych, to w krajach „starej” Unii Europejskiej pustoszeją też obszary wiejskie, a ludzie migrują do dużych miast, co samo w sobie tworzy problemy społeczne i komunikacyjne. A zatem spadek liczby gospodarstw rolnych wynika również z czynników demograficznych oraz społeczno-gospodarczych, zachodzących wokół rolnictwa – puentuje kwestię zachodzących zmian Przepióra.
Źródło: www.wir.org.pl