NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Relacja z Dni Otwartych

W dniach 18-20 stycznia odbyły się Dni Otwarte naszej nowoczesnej chlewni w miejscowości Jaszkowo w województwie wielkopolskim. Towarzyszyła nam firma Big Dutchman, która w większości

Czytaj więcej »
zwrot kosztów bioasekuracji

Aktualna sytuacja w branży trzody chlewnej jest daleka od ideału, bo wraz z rosnącymi cenami w skupach, lawinowo rosną koszty produkcji.

Wielkopolska Izba Rolnicza przygotowała podsumowanie aktualnej sytuacji na wybranych rynkach rolnych. – Dostrzegamy ogromne zawirowania na wszystkich rynkach, ale głównie są one widoczne na rynku rolno-spożywczym. Niestety prognozuje się, że w najbliższym czasie ceny żywności wzrosną, głównie ze względu na niepewność na rynkach rolnych czy też wahania kursów walutowych. Główny Urząd Statystyczny podał informację, że szacunek inflacji za kwiecień, sięgający 12,3 proc., okazał się wyższy od oczekiwań wielu ekspertów – wymienia WIR.

Jednym z analizowanych przez Izbę rynków jest branża trzody chlewnej. WIR nie ukrywa, że sytuacja producentów trzody chlewnej od wielu miesięcy jest fatalna: – w Polsce od początku 2021 roku do 31 marca br. zlikwidowanych zostało blisko 37,5 tys. stad trzody chlewnej. Głównym powodem zamykania gospodarstw w roku ubiegłym był szalejący i rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń. Obecnie jednak hodowcy trzody chlewnej borykają się z wysokimi kosztami pasz, energii, co prowadzi do nieopłacalności tego kierunku produkcji – czytamy w raporcie.

Od końca lutego br. obserwujmy długo wyczekiwane podwyżki cen tucznika w skupach. Obecnie (notowanie 06.05) cena skupu tucznika kształtuje się na poziomie 6,39 zł/kg. – Wprawdzie rosną ceny w skupach, jednak należy zwrócić uwagę na lawinowo rosnące koszty produkcji. Niestety wzrosty cen nie zapewniają rolnikom zysków, a do opłacalności tego kierunku produkcji jeszcze daleko. Wynika to głównie z galopujących cen zbóż, kukurydzy czy też pasz gotowych – tłumaczy Izba.

Ceny skupu tucznika (netto) w wadze żywej w Polsce w 2022 r.

– Rosnące ceny żywca wieprzowego wynikają ze znoszenia obostrzeń po pandemii, sezonowych przygotowań do sezonu grillowego oraz słabszej podaży żywca wynikającej z ograniczenia pogłowia i produkcji świń po wielu miesiącach ponoszenia strat przez hodowców. Niestety wzrosty notowań żywca idą w parze ze wzrostami cen pasz, energii i paliw oraz niepewnością, co do dalszego wpływu wojny w Ukrainie na europejską gospodarkę. Niestety obawiamy się, że w związku z podwyżkami cen w skupach, konsumenci odczują podwyżki cen wieprzowiny w sklepach – podsumowuje analizę WIR.

Źródło: www.wir.org.pl

Call Now Button