Zniesienie niebieskiej strefy ASF na terenie powiatów kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego to istotny krok w walce z wirusem.
Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała, że 30 marca br. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ukazała się Decyzja Komisji (UE) z dnia 25 marca br., w której zaakceptowany został wniosek polskiej strony o uchylenie strefy niebieskiej na terenie powiatów kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego.
Strefa ta była wprowadzona w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń w dwóch gospodarstwach zajmujących się produkcją trzody chlewnej w powiecie kaliskim. Pierwsze ognisko zostało wyznaczone dnia 15 września ub.r. w miejscowości Łaszków w gospodarstwie, w którym utrzymywano 110 świń, drugie 27 września ub.r. w gospodarstwie, gdzie utrzymywano 74 świnie, w miejscowości Janków Pierwszy.
Na miejscu uchylonej strefy niebieskiej pozostał obszar ochronny żółty. – Jest to dla rolników z powiatu kaliskiego, pleszewskiego i konińskiego istotna zmiana, gdyż nie będą musieli jak dotychczas przed przemieszczeniem zwierząt wykonywać badań laboratoryjnych. Zmniejszą się także problemy ze sprzedażą świń, ponieważ zaostrzone przepisy dotyczące skupowania świń ze strefy niebieskiej oraz ograniczenia eksportowe skutecznie zniechęcają zakłady by ubijać tuczniki z obszarów zagrożonych – podkreśla Maria Schubert z wielkopolskiej Izby Rolniczej.
– Zniesienie strefy niebieskiej było możliwe dzięki zaangażowaniu i ogromie pracy służb weterynaryjnych, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych redukujących na tym obszarze populację dzików. Kolejnym krokiem będą działania w kierunku zniesienia strefy żółte – dodaje.
W Wielkopolsce trwa także pełna mobilizacja w zapobieganiu przemieszczaniu się dzików z woj. lubuskiego, gdzie licznie występują przypadki ASF u dzików.
Źródło: www.wir.org.pl