NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Od prosiaka do tucznika

Od prosiaka do tucznika! Hodowla świń to nie tylko codzienna opieka, ale też obserwacja niesamowitego tempa wzrostu. Czy wiedzieliście, że od etapu prosiaka do etapu

Czytaj więcej »

Rozstrzygnięcie konkursu

Drodzy Kontrahenci, Dziękujemy za udział w naszym konkursie. Wyłoniliśmy aż 3 zwycięzców! Ze zwycięzcami skontaktujemy się osobiście w celu przekazania nagrody. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za

Czytaj więcej »

Dzień Dziadka u świń

Dziadkowie i pradziadkowie – dzikie świnie, które przemierzały lasy i pola, były symbolem siły, sprytu i przetrwania. To dzięki nim współczesne świnki są tak wyjątkowe

Czytaj więcej »

Covid i ASF to obecnie największe bolączki branży. To dzięki tym czynnikom cena jest stabilnie niska.

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej po raz kolejny alarmuje o trudnej sytuacji w branży. W pierwszym tygodniu 2021 roku nie zanotowaliśmy większych zmian na europejskim rynku wieprzowiny. – Stabilizacja cen skupu żywca na poziomie nie gwarantującym pokrycie kosztów produkcji spędza sen z powiek wielu rolnikom – czytamy w artykule związku.

W Niemczech liczba świń czekających na odbiór do rzeźni powiększyła się ze względu na mniejsze uboje w okresie okołoświątecznym. Co więcej koronawirus nie odpuszcza. W wielu krajach pojawiła się trzecia fala pandemii. – Niektóre zakłady wprowadziły obowiązkowe testy dla pracowników powracających po świątecznej przerwie do pracy. Branża przetwórcza boleśnie bowiem odczuła skutki zakażeń Covid-19 wśród pracowników. Pozytywne wyniki badań dla niektórych zakładów oznaczały ograniczenia w produkcji lub jej całkowite zaniechanie na okres kwarantanny – relacjonuje prezes związku Aleksander Dargiewicz.

Również rozszerzający się wirus afrykańskiego pomoru świń w Niemczech przyniósł dodatkowe reperkusje dla branży w całej Unii Europejskiej. W rezultacie cena skupu żywca wieprzowego spadła w wielu krajach poniżej opłacalności produkcji. 6 stycznia br. w notowaniach VEZG cena skupu żywca w Niemczech pozostała bez zmian 1,19 €/kg (wbc). – W najlepszej sytuacji pozostają kraje, które pozostają wolne od ASF i mogą eksportować wieprzowinę do Chin. Różnica w cenie skupu żywca w Niemczech w porównaniu z Hiszpanią w notowaniach ISN przekroczyła 30 centów za kg – przyznaje Aleksander Dargiewicz.

– Polska znalazła się w jeszcze trudniejszej sytuacji, gdyż krajowe ceny skupu są niższe od niemieckich. Średnio w kraju za kl. E skupy płacą 4,65 zł/kg. Nadwyżka żywca u naszych zachodnich sąsiadów wywołuje presję na ceny skupu na rynku polskim, która będzie stopniowo spadać w nadchodzących tygodniach. Niestety koszty produkcji, a zwłaszcza paszy, w ostatnich miesiącach wzrosły pogarszając trudną sytuację rolników – dodaje Dargiewicz.

Nadzieję na poprawę dają rozpoczynające się wkrótce masowe szczepienia na Covid-19, które przyczynią się do łagodzenia skutków pandemii i ponowne otworzenie hoteli, restauracji i ruchu turystycznego napędzającego gospodarkę i konsumpcję.

Źródło: www.kzp-ptch.pl

kubek agrotranshandel zostaw kontakt

ZOSTAW NAM

SWÓJ E-MAIL

a otrzymasz kubek
w prezencie

W podziękowaniu za zostawienie kontaktu kubek w prezencie dla Ciebie.
Wypełnij krótki formularz, a nasz handlowiec skontaktuje się z Tobą w celu przekazania upominku.

Call Now Button