Wielkopolska Izba Rolnicza przeanalizowała aktualną sytuację na różnych rynkach rolnych. Jak to wygląda w trzodzie chlewnej?
Nie jest tajemnicą, że polskie rolnictwo w ubiegłym roku borykało się z wieloma problemami, a ich konsekwencje odczuwamy również dziś. Na sytuację w rolnictwie miały wpływ warunki atmosferyczne i choroby zwierząt (ASF, grypa ptaków), ale także ograniczenia spowodowane wprowadzeniem obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19. – Czynniki zewnętrzne determinują sytuację podażowo-popytową na rynkach rolnych. Dużą presję cenową zauważamy w całym łańcuchu dostaw żywności. Gospodarka rolno-spożywcza mierzy się z wieloma wyzwaniami – tłumaczy Magdalena Kołodziejek z WIR.
Jeżeli chodzi o rynek trzody chlewnej Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla dramatyczną sytuację polskich producentów trzody. – Obecnie w wielu gospodarstwach zajmujących się produkcją trzody chlewnej sytuacja ekonomiczna przeradza się w tragedię. Drastycznie niskie ceny żywca wieprzowego utrzymują się od kilku miesięcy i nie pokrywają kosztów produkcji – czytamy w analizie izby. Obecnie cena żywca wieprzowego w kraju mieści się w przedziale 3,20 zł/kg do maksymalnie 4,10 zł/kg. Średnia cena żywca wynosi 3,60 zł/kg (dane z 26.01.2021 r.). W tym samym okresie poprzedniego roku za żywiec wieprzowy płacono średnio 5,40 zł/kg.
W pierwszych dniach stycznia br. cena średnia oferowana przez skupy nieco wzrosła w stosunku do miesiąca poprzedniego, jednak nadal utrzymuje się na drastycznie niskim poziomie. Dlatego Wielkopolska Izba Rolnicza zaapelowała do Ministra o wzięcie pod uwagę przygotowania kolejnego wsparcia dla rolników poszkodowanych przez drugą falę pandemii koronawirusa, a także o ponowne wystąpienie do Komisji Europejskiej o uruchomienie programu prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny.
Źródło: www.wir.org.pl