NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Relacja z Dni Otwartych

W dniach 18-20 stycznia odbyły się Dni Otwarte naszej nowoczesnej chlewni w miejscowości Jaszkowo w województwie wielkopolskim. Towarzyszyła nam firma Big Dutchman, która w większości

Czytaj więcej »
tuczniki zwierzęta świnki świnie warchlaki rolnictwo przyjazni dla zwierząt gospodarstwo agrotranshandel ath

Spadki cen skupu w ostatnim czasie mocno rozczarowały producentów żywca wieprzowego w Polsce.

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej przeanalizował ostatnie notowania cen tuczników w krajach UE. – Na unijnym rynku, poza kilkoma krajami, panował rosnący trend cen skupu tuczników z powodu ograniczonej podaży żywca wieprzowego. Handel unijny, chociaż poprawia się z tygodnia na tydzień, nie osiągnął jeszcze pożądanego poziomu – czytamy we wstępie.

Jak zauważa KZP-PTCh pomimo, że unijne hotele i restauracje są w większości otwarte, to handlowcy narzekają na coraz większą presję cenową związaną z eksportem do Chin. W Państwie Środka, który pozostaje najważniejszym kierunkiem unijnego eksportu, produkcja trzody chlewnej stopniowo odbudowuje się i można spodziewać się więcej trudności w lokowaniu unijnej wieprzowiny na tym rynku.

W Austrii i Danii ceny skupu tuczników wrosły o 3 centy za kilogram wagi poubojowej, gdyż podaż nie nadąża za zapotrzebowaniem na żywiec. W Hiszpanii handlowcy po coraz niższych cenach dostarczają wieprzowinę do Chin. Jednak stosunkowo wysoki popyt umożliwił podniesienie cen skupu o 2 centy. W Holandii podniesiono cenę o 1 cent. Cena z poprzedniego tygodnia pozostała we Francji i Belgii.

W Niemczech trzy największe firmy przetwórcze nie uznały w pełni ostatniej podwyżki cen skupu i oferowały niższe ceny rolnikom sprzedającym bez kontraktu. 9 czerwca br. w notowaniach VEZG cena nie uległa zmianie w stosunku do ubiegłego tygodnia i pozostała na poziomie 1,57 €/kg.

Spadki cen skupu w ostatnim tygodniu mocno rozczarowały producentów żywca wieprzowego w Polsce. Krajowe ceny skupu wyrównały się z cenami niemieckimi. Presja cenowa w Chinach na europejską wieprzowinę odbija się na polskim rynku, na który wjeżdżają wyroby z Półwyspu Iberyjskiego oraz innych krajów zachodnich – podsumował Aleksander Dargiewicz z KZP-PTCh.

Źródło: www.kzp-ptch.pl

Call Now Button