Bez strategii rozwoju branży trzody chlewnej nie ruszymy miejsca.
Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG podsumował rok 2022. Wszyscy wiemy jak trudny był to okres dla producentów trzody chlewnej i sektora wieprzowiny. Branża wychodziła z kryzysu po pandemii Covid-19. Wojna w Ukrainie doprowadziła do wzrostu cen zbóż i nośników energii, które miały duże przełożenie na opłacalność produkcji. Pomimo rekordowych cen skupu rentowność produkcji żywca pozostawiała wiele do życzenia.
– Spadło pogłowie świń w kraju do 9,6 mln sztuk. Liczba macior pozostaje na rekordowo niskim poziomie 600 tys. sztuk. Sektor musiał ratować się importem prosiąt głównie z Danii w ilości ok. 6 mln sztuk rocznie. W ciągu ostatnich trzech lat liczba gospodarstw utrzymujących świnie spadła o połowę – wymienia Aleksander Dargiewicz z POLPIG.
– ASF pozostaje głównym czynnikiem limitującym rozwój produkcji świń w kraju. Polska dalej nie ma dostępu do wielu rynków azjatyckich. Producenci świń w strefach czerwonych uzyskują ceny skupu o 40 groszy za kilogram niższe w stosunku do strefy wolnej od choroby. Rekompensaty z tego tytułu zostały wstrzymane od stycznia 2022 r. Brak jest strategii rozwoju branży. Zatwierdzony Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej do roku 2027 nie wystarczy do poprawy sytuacji branży. Brak jest w nim odniesienia do odbudowy krajowej produkcji prosiąt, osiągnięcia samowystarczalności produkcji wieprzowiny, ochrony klimatu jako problemu globalnego oraz uwalniania świń od ASF – czytamy w podsumowaniu.
KZP-PTCh przyznaje, że nieodzowne jest opracowanie i przyjęcie strategii rozwoju branży, a powiązana z nią specustawa powinna znieść najważniejsze bariery rozwoju produkcji trzody chlewnej. Do najważniejszych zaliczyć można zmianę prawa budowlanego w zakresie inwestycji w produkcję świń, kompartmentalizację ASF, rekompensaty do cen rynkowych dla gospodarstw produkujących w strefach czerwonych, liberalizację obrotu nawozami naturalnymi, transparentność marż w całym łańcuchu dostaw, certyfikację marki polskiej wieprzowiny, integrację poziomą produkcji świń.
Źródło: www.polpig.pl