NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Relacja z Dni Otwartych

W dniach 18-20 stycznia odbyły się Dni Otwarte naszej nowoczesnej chlewni w miejscowości Jaszkowo w województwie wielkopolskim. Towarzyszyła nam firma Big Dutchman, która w większości

Czytaj więcej »
dofinansowanie kosztów utylizacji

Zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023–2027.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk ogłosił, że Polska oficjalnie przekazała do Komisji Europejskiej zmieniony projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

– Zmiany w projekcie planu są efektem naszego wsłuchiwania się w głosy rolników, dyskusji ze środowiskiem rolniczym i naukowym oraz uzgodnień podczas ponad 30 spotkań roboczych ze służbami Komisji Europejskiej – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że generalnie założenia tego planu nie będą już ulegały zmianom. – Nasze oczekiwania dotyczące planu zostały większości spełnione. W jedynym przypadku potrzebny był kompromis. Dotyczył on zachowania okrywy glebowej na okres zimy. Komisja Europejska oczekiwała, że okrywa będzie zachowana w 100 proc., a Polska proponowała 50 proc. W wyniku kompromisu udało się uzgodnić zachowanie okrywy w 80 proc. – powiedział wicepremier.

Dla producentów trzody najważniejsze są zmiany dotyczące poszerzenia instrumentarium i budżetu w zakresie dobrostanu zwierząt. Bowiem dodano interwencję: Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń. Instrument wspierać ma m.in. wyposażenie gospodarstw w wybiegi, wyposażenie pastwisk, poprawę warunków cyrkulacji powietrza w budynkach inwentarskich z budżetem wysokości ponad 300 mln euro środków publicznych.

W zakresie ekoschematu Dobrostan zwierząt uzgodniono również odejście od systemu wariantowego oraz dodanie nowych dotychczas niepremiowanych praktyk (np. zwiększenie powierzchni bytowej o co najmniej 50%, utrzymanie na ściółce, dostęp do wybiegu, późniejsze odsadzenie młodych od matki utrzymanie świń w cyklu zamkniętym). Ekoschemat Dobrostan zwierząt realizowany będzie w oparciu o system punktowy (1 pkt odpowiada ok. 100 zł), co sprawi, że więcej rolników będzie w stanie skorzystać z pomocy. Budżet przeznaczony na wsparcie podwyższonego dobrostanu zwierząt w ramach ekoschematu zwiększono dwukrotnie (budżet wynosił będzie ok. 1,4 mld euro).

Źródło: www.gov.pl/web/rolnictwo

Call Now Button