NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Od prosiaka do tucznika

Od prosiaka do tucznika! Hodowla świń to nie tylko codzienna opieka, ale też obserwacja niesamowitego tempa wzrostu. Czy wiedzieliście, że od etapu prosiaka do etapu

Czytaj więcej »

Rozstrzygnięcie konkursu

Drodzy Kontrahenci, Dziękujemy za udział w naszym konkursie. Wyłoniliśmy aż 3 zwycięzców! Ze zwycięzcami skontaktujemy się osobiście w celu przekazania nagrody. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za

Czytaj więcej »

Dzień Dziadka u świń

Dziadkowie i pradziadkowie – dzikie świnie, które przemierzały lasy i pola, były symbolem siły, sprytu i przetrwania. To dzięki nim współczesne świnki są tak wyjątkowe

Czytaj więcej »

Opodatkowanie sprzedaży maszyn poleasingowych oraz zmiany w naliczaniu od niej podatku VAT uderzają boleśnie w rolników.

Wielkopolska Izba Rolnicza ostrzega, że polski Nowy Ład niesie ze sobą wiele zmian podatkowych, często niestety niekorzystnych dla rolników. Jedną z nich jest zmiana przepisów odnośnie leasingu. Dotychczas rolnicy, którzy wykupili ciągniki lub maszyny rolnicze z leasingu, po upływie 6 miesięcy mogli sprzedać te maszyny bez podatku (licząc od końca miesiąca, w którym nastąpił wykup). Wprowadzone od 1 stycznia 2022 r. nowe przepisy wydłużają ten okres do 6 lat. Rolnicy chcąc sprzedać samochód, ciągnik, kombajn lub inną maszynę wykupioną z leasingu przed upływem 6 lat będą musieli zapłacić podatek dochodowy.

– Nowe przepisy zmienią także podatek VAT płacony przy końcowym wykupie leasingowanej maszyny. Do tej pory VAT obliczany i płacony był od wysokości ostatniej raty leasingu. Po zmianach VAT jest obliczany od realnej rynkowej wartości maszyny obowiązującej w chwili wykupu, co powoduje znaczny wzrost tego podatku – tłumaczy Michał Pawliczuk z WIR.

Zmiana przepisów obejmie rolników, którzy podpiszą umowy leasingowe po 1 stycznia br. oraz tych, których umowy właśnie trwają i skończą się po 1 stycznia br.

Dziennik Gazeta Prawna podała, że istnieje furtka umożliwiająca obejście tego przepisu poprzez przekazanie wykupionej leasingowanej maszyny w darowiźnie osobie bliskiej, która następnie sprzeda maszynę bez PIT po upływie pół roku (zgodnie z zasadą ogólną). – Należy jednak pamiętać, że przepisy prawa podatkowego przewidują rozwiązania dla sytuacji, w których podatnik podejmuje działania zmierzające do obejścia prawa. Z ordynacji podatkowej wynika, że jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności prawnej – ostrzega Pawliczuk.

– Podatkowo-biurokratyczna pętla coraz bardziej zaciska się na szyjach rolników, powodując, że podejmowanie i prowadzenie działalności rolniczej staje się coraz mniej opłacalne i coraz bardziej ryzykowne – czytamy w podsumowaniu Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Źródło: www.wir.org.pl

kubek agrotranshandel zostaw kontakt

ZOSTAW NAM

SWÓJ E-MAIL

a otrzymasz kubek
w prezencie

W podziękowaniu za zostawienie kontaktu kubek w prezencie dla Ciebie.
Wypełnij krótki formularz, a nasz handlowiec skontaktuje się z Tobą w celu przekazania upominku.

Call Now Button