Sytuacja z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach z trzodą chlewną nabiera tempa. Bioasekuracja powinna być teraz priorytetem hodowców.
Główny Lekarz Weterynarii na bieżąco informuje o sytuacji epizootycznej w kraju. Dla producentów trzody chlewnej od wielu lat okres letni do duży wzrost zachorowań wśród tuczników na afrykański pomór świń. Wszystko wskazuje na to, że ten rok nie będzie inny niż poprzednie lata. Tylko w minionym tygodniu służby weterynaryjne potwierdziły aż 6 nowych przypadków ASF u świń.
3, 4 i 5 w 2021 r. ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, stwierdzono w dniach 19 -21 czerwca br., na postawie wyników badań laboratoryjnych z PIWet-PIB Puławy.
Ognisko ASF nr 3 (ognisko pierwotne) zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym 48 świń. Gospodarstwo zlokalizowane jest w gminie Lututów, powiat wieruszowski, woj. łódzkie.
Ognisko ASF nr 4 w (ognisko wtórne do ogniska nr 2021/3) zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym 149 świń. Gospodarstwo zlokalizowane jest w gminie Tuszyn, powiat łódzki wschodni, woj. łódzkie.
Ognisko ASF nr 5 (ognisko wtórne do ogniska nr 2021/3) zostało stwierdzone w gospodarstwie, utrzymującym 23 świnie. Gospodarstwo zlokalizowane jest w gminie Łubnice, powiat wieruszowski, woj. łódzkie.
Z kolei na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych między 22-25.06.2021 r. z PIWet – PIB Puławy, stwierdzono ogniska ASF u świń nr 6 – 8 w 2021 r.
Ognisko ASF nr 6 (ognisko wtórne do ogniska nr 2021/3) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 132 świń (tuczniki), położonym w miejscowości Marianka Mroczeńska, gmina Baranów, powiat kępiński, województwo wielkopolskie.
Ognisko ASF nr 7 (ognisko pierwotne) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 świń (2 lochy, 4 prosięta, 6 tuczników,) położonym w miejscowości Hrebenne, gmina Horodło, powiat hrubieszowski, województwo lubelskie.
Ognisko ASF nr 8 (ognisko pierwotne) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 39 świń (2 lochy, 13 prosiąt, 15 warchlaków, 9 tuczników) położonym w miejscowości Wólka Księżnicka, gmina Mielec, powiat mielecki, województwo podkarpackie.
Inspekcja Weterynaryjna w tych gospodarstwach wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby. Świnie zostały poddane uśmierceniu i utylizacji, wykonywana jest dezynfekcja w ogniskach choroby. Wokół ognisk ASF w promieniu 10 km zostaną wyznaczone obszary zapowietrzony i zagrożony. W związku ze stwierdzonymi ogniskami choroby prowadzone jest dochodzenie epizootyczne.
Źródło: www.wetgiw.gov.pl