NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Rozstrzygnięcie konkursu

Drodzy Kontrahenci, Dziękujemy za udział w naszym konkursie. Wyłoniliśmy aż 3 zwycięzców! Ze zwycięzcami skontaktujemy się osobiście w celu przekazania nagrody. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za

Czytaj więcej »

Dzień Dziadka u świń

Dziadkowie i pradziadkowie – dzikie świnie, które przemierzały lasy i pola, były symbolem siły, sprytu i przetrwania. To dzięki nim współczesne świnki są tak wyjątkowe

Czytaj więcej »

Dzień Babci u świń

Czy wiecie, że świnie, tak jak my, mają swoich przodków, którzy sięgają miliony lat wstecz? Ewolucja świń to fascynująca historia, która prowadzi nas do ich

Czytaj więcej »
prosięta na wsi w australii

Nieznaczna, ale jednak poprawa opłacalności produkcji trzody chlewnej – tak wynika z analizy banku Credit Agricole.

Jak czytamy w najnowszej Agromapie przygotowywanej przez analityków banku Credit Agricole silny wzrost cen skupu trzody chlewnej na początku br. ceny skupu trzody chlewnej osiągnęły swoje minimum i od kilku miesięcy pozostają w wyraźnym trendzie wzrostowym. Skala wzrostu cen jest na tyle duża, że od początku br. ceny wzrosły o ponad 50 proc., osiągając w kwietniu historyczne maksimum.

Według analityków rosnące ceny są efektem obniżonej podaży mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w ostatnich kwartałach przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę, któremu sprzyja zwiększony popyt ze strony kanału HoReCa (sektor hotelarski i gastronomiczny) wraz z wygasaniem pandemii.

– Mimo obserwowanego w ostatnich tygodniach wyhamowania podwyżek cen tuczników na giełdzie VEZG uważamy, że kolejne kwartały przyniosą kontynuację wzrostu cen skupu trzody chlewnej. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE w warunkach oczekiwanego przez nas silnego wzrostu cen pasz obniżającego opłacalność produkcji – czytamy w raporcie.

W okresie I-III 2022 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) wzrosła o 3,3 proc. r/r wobec spadku o 12,3 proc. w analogicznym okresie 2021 r. Cena skupu żywca wyniosła w kwietniu 4,92 zł/kg (+30,8 proc. r/r), a cena pasz dla świń 2,19 zł/kg (+26,8 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w kwietniu na poziomie 3,16 wobec 3,06 przed rokiem, wskazując na nieznaczną poprawę opłacalności produkcji.

– Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,00 zł/kg oraz 6,00 zł/kg na koniec 2023 r. – kończą optymistycznie analitycy.

FOTO: GUS, Ministerstwo Rolnictwa, Eurostat, Credit Agricole

Źródło: www.credit-agricole.pl

kubek agrotranshandel zostaw kontakt

ZOSTAW NAM

SWÓJ E-MAIL

a otrzymasz kubek
w prezencie

W podziękowaniu za zostawienie kontaktu kubek w prezencie dla Ciebie.
Wypełnij krótki formularz, a nasz handlowiec skontaktuje się z Tobą w celu przekazania upominku.

Call Now Button