Tylko w tym tygodniu potwierdzono na terytorium Polski 4 nowe ogniska ASF w gospodarstwach z trzodą chlewną. Ten sam problem mają już w Niemczech.
Służby weterynaryjne pracują na pełnych obrotach. Główny Lekarz Weterynarii poinformował, na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniach 9-10 lipca br. z PIWet – PIB Puławy, o stwierdzeniu nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Cztery nowe przypadki oznaczone zostały numerami 17-20.
Ognisko ASF nr 2021/17 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 25 świń (12 prosiąt, 10 tuczników, 3 lochy), położonym w miejscowości Drzecin, gmina Słubice, powiat słubicki, województwo lubuskie. Z kolei ognisko ASF nr 2021/18 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 28 świń (3 lochy, 7 prosiąt, 6 tuczników, 12 warchlaków), położonym w miejscowości Cieszkowice, gmina Wąsosz, powiat górowski, województwo dolnośląskie. Ognisko ASF nr 2021/19 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń (1 prosię, 7 warchlaków, 9 tuczników), położonym w miejscowość Rybno, gmina Rybno, powiat działdowski, województwo warmińsko-mazurskie. A ognisko ASF nr 2021/20 (ognisko pierwotne) wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 77 świń (17 loch, 28 prosiąt, 31 warchlaków, 1 knur), położonym w miejscowości Chodlewo, gmina Żmigród, powiat trzebnicki, województwo dolnośląskie.
W gospodarstwach, w których wykryto ogniska ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, zgodnie z przepisami UE oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.
Pierwsze dwa ogniska ASF u świń potwierdzono również w Niemczech. Wykryto je u świń domowych w Brandenburgii. Ogniska zostały potwierdzone w czwartek 15 lipca br. przez Instytut Friedricha Loefflera. Przypomnijmy, że jak dotąd ASF w Niemczech występował tylko u dzików. – Świnie, które uzyskały wynik pozytywny, pochodzą z gospodarstwa ekologicznego w powiecie Spree-Neisse (gospodarstwo ekologiczne utrzymujące 200 świń na wybiegu) oraz z małego gospodarstwa (dwie świnie) w powiecie Märkisch-Oderland – podał informacje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej.
Źródło: www.wetgiw.gov.pl, www.kzp-ptch.pl