NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Relacja z Dni Otwartych

W dniach 18-20 stycznia odbyły się Dni Otwarte naszej nowoczesnej chlewni w miejscowości Jaszkowo w województwie wielkopolskim. Towarzyszyła nam firma Big Dutchman, która w większości

Czytaj więcej »

Trzeci tydzień z rzędu na rynku obserwujemy duży wzrost cen żywca wieprzowego.

Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej przerwana została zła passa w branży trzody chlewnej. Już trzeci tydzień z rzędu wzrasta cena w Niemczech, a tym samym odnotujemy trend wzrostowy cen skupu tuczników w kraju.

Pozytywne impulsy rynkowe pojawiły się w niektórych krajach europejskich pomimo wcześniejszych trudności logistycznych spowodowanych atakiem zimy w Europie. Liczba świń w Niemczech czekających na ubój szybko spada, a wraz nią obserwowana jest mniejsza masa ubojowa zwierząt. Nadwyżka żywca na rynku niemieckim powinna być wkrótce zagospodarowana.

W notowaniach VEZG (sesja giełdy niemieckiego Zrzeszenia Producentów Żywca i Mięsa) w dniu 17 lutego br. cena skupu w Niemczech na następny tydzień wzrosła do 1,21 €/kg (+2 ₵ t/t wbc).

– Wzrosty cen tuczników z pewnością utrzymają się w Polsce. Podwyżka cen w Niemczech wzmocni obserwowany na naszym rynku już od dwóch tygodni trend wzrostowy. W porównaniu do tygodnia poprzedniego średnia cena skupu w kraju wzrosła o 20 groszy. Sprzedając tuczniki na wagę żywą rolnicy mogą otrzymać średnio ok. 4,06 zł /kg. Za kl. E zakłady mięsne płacą średnio ok. 5,40 zł/kg. – przyznaje Aleksander Dargiewicz, prezes KZP-PTCh.

Wzrostowi cenowemu sprzyja utrzymujący się na wysokim poziomie unijny eksport wieprzowiny do Chin. – Na dobrych marżach zyskuje Hiszpania oraz inne kraje eksportujące do Państwa Środka. Cena tuczników na Półwyspie Iberyjskim wzrosła w notowaniach ISN do 1,52 /kg (+3₵ t/t), w Austrii do 1,26 (+3₵ t/t), w Belgii do 1,05 (+2₵ t/t), a w Holandii do 1,18 (+1₵ t/t) za kg (wbc). Podwyżki w unijnych cennikach spowodowane są niższą podażą żywca oraz większym zapotrzebowaniem na surowiec ze strony zakładów przetwórczych i handlu – tłumaczy Dargiewicz.

Źródło: www.kzp-ptch.pl

Call Now Button