NAJNOWSZE AKTUALNOŚCI

Od prosiaka do tucznika

Od prosiaka do tucznika! Hodowla świń to nie tylko codzienna opieka, ale też obserwacja niesamowitego tempa wzrostu. Czy wiedzieliście, że od etapu prosiaka do etapu

Czytaj więcej »

Rozstrzygnięcie konkursu

Drodzy Kontrahenci, Dziękujemy za udział w naszym konkursie. Wyłoniliśmy aż 3 zwycięzców! Ze zwycięzcami skontaktujemy się osobiście w celu przekazania nagrody. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za

Czytaj więcej »

Dzień Dziadka u świń

Dziadkowie i pradziadkowie – dzikie świnie, które przemierzały lasy i pola, były symbolem siły, sprytu i przetrwania. To dzięki nim współczesne świnki są tak wyjątkowe

Czytaj więcej »
prosięta świnki tuczniki warchlaki świnie handel transport

POLPIG: W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 polskie stada trzody chlewnej.

Z podsumowania trzeciego kwartału 2022 r. na rynku trzody chlewnej Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG wynikają smutne wnioski. Liczba stad zmniejszyła się o kolejne 4 proc. w stosunku do lipca 2022 r. Dynamika spadku pogłowia przyśpieszyła z 0,6 proc. do 2,99 proc. A średnia wielkość stada wzrosła do 159 świń.

Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 59,2 tys. – wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 10 października 2022 r. Oznacza to aż 2 347 (3,81 proc.) mniej stad niż 3 miesiące temu. W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 stad.

Obecnie jest w Polsce o połowę mniej hodowli trzody niż było ich niespełna 3 lata temu. Ich liczba nieprzerwanie spada z powodu nieopłacalności produkcji i Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) – tłumaczy KZP-PTCh POLPIG. W czerwcu Główny Inspektorat Weterynarii wyznaczył pierwsze w tym roku ogniska ASF. Do 24 października było ich czternaście.

Według danych ARiMR dynamika spadku pogłowia przyśpiesza, pogłowie trzody chlewnej w Polsce wyniosło na początku października br. 9,43 mln sztuk, w porównaniu do 10,14 mln z początku roku. W pierwszym kwartale liczba świń zmniejszyła się o 3,5 proc., drugi kwartał przyniósł wyhamowanie dynamiki spadku do 0,6 proc., a trzeci ponowne przyśpieszenie – do 2,99 proc. Tylko w ostatnim kwartale ubyło w Polsce 291 tysięcy świń, podczas gdy od początku roku 707 tys.

Spadki w liczbie pogłowia w ostatnich 3 miesiącach odnotowało 15 z 16 województw. Największe redukcje dotyczą kujawsko-pomorskiego (-7,32 proc.), podkarpackiego (-6,97 proc.) i świętokrzyskiego (6,91 proc.). Minimalny przyrost pogłowia, o 155 sztuk, odnotowano jedynie w łódzkim. W większości województwa położonych w przygranicznym pasie południowo-zachodniej Polski liczba świń jest śladowa.

Blisko 1/5 stad w Polsce to najmniejsze hodowle posiadające do 5 sztuk świń. W porównaniu do drugiego kwartału ubyło ich o ponad 11 proc. Uwagę zwracają delikatne wzrosty w stadach liczących między 21 a 50 świń oraz spadki w hodowlach większych niż 51 świń. Hodowle powyżej 100 świń, odpowiadają jednak nieprzerwanie za blisko 90 proc. pogłowia w kraju.

Źródło: www.polpig.pl

kubek agrotranshandel zostaw kontakt

ZOSTAW NAM

SWÓJ E-MAIL

a otrzymasz kubek
w prezencie

W podziękowaniu za zostawienie kontaktu kubek w prezencie dla Ciebie.
Wypełnij krótki formularz, a nasz handlowiec skontaktuje się z Tobą w celu przekazania upominku.

Call Now Button