Negocjacje z Komisją Europejską pozwoliły na zmianę stref w 39 polskich gminach. W międzyczasie służby weterynaryjne potwierdziły kolejne 3 ogniska ASF u świń.
Ministerstwo Rolnictwa i Modernizacji Wsi Dzięki ogłosiło 22 października br. sukces negocjacyjny z Komisją Europejską. 39 gmin uzyskało zmianę statusu z obszarów objętych restrykcjami o najwyższym poziomie uciążliwości, na strefy o znacznie łagodniejszych restrykcjach. Zmiany dotyczą województw: łódzkiego, w tym powiatu piotrkowskiego, gdzie utrzymywanych jest ponad 350 tysięcy świń, mazowieckiego, lubelskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego i opolskiego.
Resort zapewnia, że w następnych tygodniach prowadzone będą dalsze intensywne rozmowy dotyczące zniesienia stref w kolejnych obszarach. Aktualna mapa stref znajduje się na stronie: https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/
Podczas gdy w Brukseli trwały negocjacje, w Polsce Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnych 3 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Łącznie mamy już ich 115 w tym roku.
Ognisko ASF nr 2021/113 (ognisko pierwotne) wyznaczono 14 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń (7 loch, 30 prosiąt, 13 tuczników, 1 knur), położonym w miejscowości Czarzyzna, w gminie Łubnice, powiat staszowski, województwo świętokrzyskie, tj. Na obszarze objętym ograniczeniami I wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605. Obszar ten sąsiaduje z obszarem objętym ograniczeniami III wyznaczonym z powodu występowania ognisk ASF u świń w powiecie mieleckim w województwie podkarpackim.
Ognisko ASF nr 2021/114 (ognisko pierwotne) wyznaczono 21 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 33 świnie (4 lochy, 28 tuczniki, 1 loszka), położonym w miejscowości Słupiec, w gminie Szczucin, powiat dąbrowski, województwo małopolskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
Ognisko ASF nr 2021/115 (ognisko pierwotne) wyznaczono 22 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 269 świń (41 loch, 124 prosięta, 10 tuczników, 93 warchlaków, 1 knura), położonym w miejscowości Bratian, w gminie Nowe Miasto Lubawskie, powiat nowomiejski, województwo warmińsko-mazurskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami III wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.
W gospodarstwach tych Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.
Źródło: www.gov.pl/web/rolnictwo, www.wetgiw.gov.pl